تاریخچه ساز

تیمبالس ساز ی کوبه ای از سری ممبرونوفون های یک طرفه متعلق به کشور کوبا در امریکای جنوبی می باشد که به صورت دو طبل فلزی در کنار یکدیگر است و با دست و چوب نواخته می شود. واژه ی تیمبال که مفرد تیمبالس می باشد از ریشه ی کلمه ی تمبال می باشد که از اسپانیا وارد کوبا شده است این واژه اتابال بوده که از ریشه ی مراکشی داراست و آن نیز نهایتا به ریشه ی اصلی خود یعنی واژه ی عربی طبل می رسد. در مجموع امروزه تیمبالس یکی ازاصلی ترین ارکان موسیقی لاتین می باشد که در کنار ادواتی همچون کوبل و بلاک نواخته می شود و از بزرگان این ساز می توان به تیتو پوئنته و چانگیتو اشاره کرد.

شیوه تدریس

به طور کلی دوره ی آموزش ساز تیمبالس دارای سلسسله مراتبی می باشد که باید در ابتدا پس از یادگیری حرکات پایه ای و شناخت اندام های ساز ، تمرینات استیکینگ از یک دهانه طبل شروع شود و پس از تسلط بر تکنیک ها ، دوره ی آموزشی با دو طبل ادامه می یابد .در ارتباط با محتوای آموزشی از کتاب های (master study of snare drum ) و (a masters approach to timbales  by changuito)    و همچنین جزوه ی تالیفی روزبه زرعی استفاده می شود که مباحث و سرفصل ها از قرار زیر می باشد:

دروس تئوری موسیقی، دشیفر، تمرینات وارم آپ ، اکسنت نوازی ، تمرینات پارادیدل و رادومنت ، انواع رول های سینگل و دبل و درگ و فلم ( نت های زینتی) ، آشنایی با ریتم های  :    African ,afro-Cuban ,afro-Brazilian ونوازندگی در سبک های pop ,modern, Latin. Latin-jazz, hip-hop , fusionو…آموزش چیدمان وsetup  ساز به همراه کوک صحیح  ، درک مفهوم کلاو های لاتین و استفاده از ادوات و small percussions  مربوط به هر سبک.

در دوره ی عالی استفاده از جملات پلی ریمیک در میزان های ساده ، ترکیبی و لنگ آموزش داده می شود. همچنین نحوه ی تنظیم سولو ، همنوازی با سازهای دیگر مانند بانگو ، کنگا ، درامز و …تکنیک های تکمیلی و آشنایی با ست آپ های مولتی پرکاشن و هیبرید درام جز مباحث این دوره هستند.